Valtteri Bottas a obținut pole position-ul într-o sesiune excelentă de calificări pe Circuit of the Americas. Finlandezul de la Mercedes are nevoie de o victorie pentru a avea orice mică șansă de a mai câștiga titlul mondial, iar sâmbătă a făcut un prim pas crucial în acest sens. Cu un 1:32.029, Bottas a stabilit un nou record al circuitului, dar trei alți piloți ar fi putut spune același lucru.

0.108s i-au despărțit pe primii patru clasați într-un Q3 extraordinar de disputat. Ordinea de pe prima linie a grilei de start a fost stabilită încă de la prima ieșire pe circuit, cu Sebastian Vettel terminând al 2-lea, la 0.012s de Bottas.

Max Verstappen a făcut ca primele trei poziții să fie ocupate de piloți de la trei echipe diferite, fiind la 0.067s de pole sitter. Olandezul a pierdut puțin timp în primul sector, după ce și-a blocat o roată pe frânare în outlap. Charles Leclerc a fost al 4-lea, în timp ce Lewis Hamilton a făcut greșeli în ambele sale tentative din Q3, terminând doar pe 5. Britanicul are nevoie de patru puncte pentru a deveni campion mondial duminică.

Alexander Albon s-a clasat al 6-lea, iar McLaren a reușit să acapareze linia a patra a grilei de start, arătând echipa cea mai bună din afara celor fruntașe pe tot parcursul weekendului. Carlos Sainz l-a surclasat pe Lando Norris în duelul intern al constructorului.

Daniel Ricciardo de la Renault și Pierre Gasly de la Toro Rosso au completat primele 10 poziții din calificări.

Q1

Pe o vreme perfectă pentru motorsport, piloții au ieșit pe circuit pentru prima oară în Q1, iar după ce toți au stabilit un prim tur cronometrat, Lewis Hamilton și Verstappen au fost cei care s-au instalat în frunte. Britanicul a înregistrat un 1:33.454 în primă instanță. McLaren a continuat să impresioneze, de data asta prin Sainz, care a stabilit inițial al 5-lea cel mai rapid timp, fiind în fața lui Albon și Leclerc în clasament.

Mașinile Alfa Romeo și Williams se aflau alături de Racing Point-ul lui Sergio Perez în afara top 15 după primul rând de tururi. Primii șase piloți nu au mai ieșit din garaj, însă Norris a făcut-o și a realizat un tur și mai rapid, un 1:33.353 cu care s-a instalat pe primul loc. Pista evoluase.

Lupta adevărată s-a dat însă pentru a intra în Q2, iar Robert Kubica și George Russell au fost, firesc, eliminați. Între ei s-a clasat Sergio Perez, care va porni în cursă de pe linia boxelor după ce a primit o penalizare în FP2. Alături de cei trei au fost eliminați piloții Alfa Romeo, cu Kimi Raikkonen marginal mai rapid decât Antonio Giovinazzi.

Q2

A doua parte a sesiunii i-a văzut pe cei de la Ferrari și Mercedes alegând să ruleze pe pneurile medium. În același timp, Red Bull și-a împărțit piloții, cu Albon făcând cel mai rapid tur pe soft-uri, în timp ce Verstappen a rulat pe medium-uri.

Doar trei zecimi i-a despărțit pe cei șase piloți de la echipele fruntașe după prima ieșire pe circuit, iar toată lumea – mai puțin Ferrari – a ales să revină pe pistă pe un set nou de gume soft, cel puțin pentru siguranță.

În lupta pentru a se califica în Q3, cei de la McLaren nu au avut emoții. Norris și Sainz s-au clasat pe 7 și 8. Leclerc și Vettel și-au îmbunătățit timpii, trecând pe primele două poziții, dar tot pe gume medium, în timp ce restul piloților din frunte au ales să rămână cu timpii înregistrați la început.

La aproape o secundă de 1:32.760-ul lui Leclerc, Ricciardo și Gasly au fost ceilalți piloți clasați în top 10. Australianul a contribuit la eliminarea coechipierului Nico Hulkenberg, care s-a clasat al 11-lea. Kevin Magnussen, Daniil Kvyat, Lance Stroll și Romain Grosejan au mai fost eliminați și vor pleca în cursă de pe pozițiile 12-15.

Q3

Ultima parte a sesiunii de calificări părea să fie una dintre cele mai imprevizibile din sezon.

Cu șase piloți capabili să fie în pole position. Hamilton a trecut primul linia de sosire, dar Bottas l-a bătut cu aproape trei zecimi, stabilind un nou record pe tur. Vettel a fost la numai 0.012s de finlandez, în timp ce și Verstappen și Leclerc s-au intercalat în fața britanicului. Albon a fost al 6-lea în timp ce Sainz, Norris, Gasly și Ricciardo au completat pozițiile după prima ieșire pe circuit.

În final, Hamilton a făcut o nouă greșeală, iar Bottas și Vettel au fost de neclintit în frunte în ciuda celor mai bune eforturi ale lui Verstappen și Leclerc.