Valtteri Bottas a câștigat cursa finalului de sezon, Grand Prix-ului de la Abu Dhabi, plecand din pole-position. Acesta l-a învins pe coechipierul sau de la Mercedes, campionul mondial Lewis Hamilton, in cursa finalului de sezon din Formula 1.

Finlandezul a obținut confortabil cea de-a treia victorie a carierei sale din F1, toate victoriile venind in acest sezon de când sa alăturat echipei Mercedes. A fost cel de-al 22-lea Grand Prix al carierei pentru Bottas, si cel de-al 13-lea alaturi de Mercedes.

Cu cel de-al patrulea titlu mondial deja antamat inca din Mexic, Hamilton nu a avut nevoie sa forteze pentru a obtine victoria. A terminat la 4 secunde în urma coechipierului sau de care nu a reusit sa se apropie suficient de mult pentru a-l ataca.
Cursa a început la ora locală 17:00, odată cu apusul soarelui pe circuitul din deșert și s-a terminat sub lumina proiectoarelor.

Bottas a pornit din pole pentru a patra oară în acest sezon si si-a asigurat prima pozitie in cursa inca din primul viraj.
Sebastian Vettel, care a câștigat ultima cursă în Brazilia, a terminat la 20 de secunde în urma lui Bottas, pe locul trei. Kimi Raikkonen, coechipierul lui de la Ferrari, a fost al patrulea in cursa, acest rezultat aducandu-i, de asemenea, si locul patru în clasamentul final al pilotilor, în spatele lui Bottas si al lui Vettel, clasat pe locul 2.

Hamilton a câștigat titlul mondial – al treilea cu Mercedes – în Mexic, cu două curse în urmă, când a pus capat sperantelor lui Vettel pentru un nou titlu mondial.
Max Verstappen, pilotul celor de la Red Bull, a terminat pe locul cinci în timp ce coechipierul sau Daniel Ricciardo s-a retras, pierzand un loc in clasamentul final al sezonului si terminand pe 5.
Veteranul pilot brazilian Felipe Massa, vicecampion mondila in 2008, a terminat pe locul 10 în ultima sa cursă din Formula 1.